„Ambasadorzy Krzemionek” rozpoczęli pracę

4 października 2016
„Ambasadorzy Krzemionek” rozpoczęli pracę

W Muzeum Archeologicznym Historyczno- Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, rozkręca się na całego projekt „Ambasadorzy Krzemionek” realizowany przez placówkę wspólnie z Zespołem Szkół Publicznych w Bodzechowie Publiczne Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Bodzechowie, Publicznym Gimnazjum w Szewnie, oraz Zespołem Edukacyjnym „Dwunastka”.

Do Muzeum przyjechały dzieci z Zespołu Edukacyjnego “Dwunastka”, aby wspólnie z archeolog Moniką Bajką przystąpić do prac związanych ze stworzeniem Małego przewodnika o Krzemionkach dla najmłodszych. Dzieci tworzyły grę terenową, przygotowywały zagadki, rebusy, krzyżówki i ilustracje, które znajdą się w przewodniku. Korzystając z pięknej pogody wiele prac odbyło się w plenerze.

Docelowo, dzieci biorące udział w projekcie, będą pełnić rolę ambasadorów, którzy będą reprezentować placówkę swoich środowiskach, domach, szkołach wśród znajomych i sąsiadów. Każda z grup realizować będzie inne zadanie, które ma przynieść konkretne efekty. Nadrzędnym celem inicjatywy, jest związanie lokalnej społeczności z Muzeum Historyczno- Archeologicznym rezerwatem Krzemionki oraz uświadomienie rangi zabytku jakim są neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. Placówka walczy u wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jednym z warunków jest udokumentowanie ścisłej współpracy z lokalną społecznością. Projekt zakłada promocję dziedzictwa archeologicznego regionu.