“SmykoŚwiaty” w trakcie realizacji projektu

22 września 2017
“SmykoŚwiaty” w trakcie realizacji projektu

Sezon wakacyjny za nami. Czas zatem sprawdzić, jak ten, wydawać by się mogło urlopowy, okres przepracowali uczestnicy projektów realizowanych w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Lipiec i sierpień większości osób, szczególnie tych najmłodszych, kojarzy się przede wszystkim z wolnym od szkoły i dobrą zabawą. Nie oznacza to bowiem, że dzieci i młodzież z pięciu gmin i powiatów biorących udział w tegorocznej odsłonie projektu nudziło się w domu. Wręcz przeciwnie.

Postanowiliśmy sprawdzić na jakim etapie są poszczególne projekty i jak przebiegają zajęcia i spotkania realizowane w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.

Na pierwszy ogień postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają prace podczas realizacji projektu „SmykoŚwiaty” realizowanego w gminach Staszów i Szydłów. Co warte podkreślenia uczestnicy podzieleni na dwie grupy wiekowe dzieci do 3 roku życia i od 3 do 5 lat, mimo wakacji nie próżnowali. W tym czasie zarówno w Staszowie, jak i Szydłowie odbyło się wiele pasjonujących spotkań. W miniony weekend projekt wszedł jednak w kolejny etap realizacji. W sobotę w Staszowskim Ośrodku Kultury oraz w niedzielę w Gminnym Centrum Kultury w Szydłowie odbyły się warsztaty artystyczne „Wokół książki”.

W trakcie warsztatów, przygotowanych dla najmłodszych uczestników i ich rodziców lub opiekunów, dzieci mogły zajrzeć do niezwykłych książek i artystycznych ilustracji i zobaczyć w nich fascynujący świat kształtów, kontrastów, kolorów i przedmiotów, czyli to wszystko co znajduje się wokół dziecka. Głównym celem warsztatów było ich skupienie na doznaniach wizualnych, stymulacji zmysłów: wzroku, dotyku i słuchu. Niezwykle ważna, zdaniem realizatorów projektu, była możliwość stworzenia przez dzieci wspólnie z rodzicami własnej książki, w której nie zabrakło ciekawych form plastycznych.

Nieco starsza grupa dzieciaków wzięła z kolei udział w kreatywnych warsztatach, podczas których mogła obejrzeć ciekawe książki, które zachwycą ilustracją, obrazem, treścią i formą. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat miały także możliwość wykonać samodzielnie papier czerpany, zbadać jego możliwości oraz stworzyć samodzielnie papier dekoracyjny. Niezwykle ciekawym i chwalonym przez uczestników pomyśle, była możliwość zapoznania się z niektórymi technikami drukarskimi i wykonanie własnego druku przy pomocy prasy drukarskiej.

 

 

 

Już wkrótce więcej informacji o kolejnych projektach realizowanych w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.