„Cudze chwalicie, swego nie znacie” na finiszu działań!

5 października 2017
„Cudze chwalicie, swego nie znacie” na finiszu działań!

Październik przywitał nas chłodnymi porankami i jesienną pogodą, ale to nie przeszkodziło nam sprawdzić na jakim etapie są realizatorzy kolejnego projektu, który uzyskał dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Tym razem przyjrzeliśmy się projektowi „Cudze chwalicie, swego nie znacie” realizowanego przez Stowarzyszenie „Towarzystwo Kultur Wszelakich” ze Skalbmierza we współpracy z lokalnymi jednostkami kultury.

„Pomysł powstał w momencie, kiedy uzmysłowiliśmy sobie, że Skalbmierz jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem, ciekawie położonym, posiadającym atrakcje na skalę światową, w którego sąsiedztwie jest wiele interesujących miejsc do zobaczenia. To właśnie tu znaleziono najstarszy ślad koła na świecie, albo jedno z najstarszych grodzisk średniowiecznych. To sprawia, że wcale nie musimy jeździć po świecie, albo dalekich zakątkach kraju, aby móc podziwiać i zwiedzać wyjątkowe, historyczne miejsca” – mówiła jedna z realizatorek projektu Agata Jackiewicz.

Właśnie te ciekawe miejsca, które otaczają Skalbmierz i historyczne znaleziska stały się kanwą do stworzenia projektu dla dzieci w wieku od 11 do 15 lat. Jego głównym elementem była seria wycieczek rowerowych, w których młodzi rowerzyści przemierzając kolejne kilometry ciekawych i niezwykle atrakcyjnych terenów ziemi świętokrzyskiej i małopolskiej mogli także wysłuchać fascynujących opowieści animatorów i pasjonatów przyrody i historii.

Podczas inauguracyjnej wycieczki rowerowej, grupa odwiedziła miejscowość Kobylniki i znajdujący się tam park podworski oraz usytuowany na jego skraju tajemniczy kopiec zwany kurhanem. Kobylniki, które były celem pierwszej wycieczki to miejscowość położona zaledwie 5 kilometrów na wschód od Skalbmierza. Drugim miejscem znajdującym się na mapie projektu była położona ok. 10 kilometrów od Skalbmierza miejscowość Pałecznica, która słynie z malowniczych terenów i jest jednym z etapów Małopolskiej Drogi Św. Jakuba. Trzecia wycieczka rowerowa, podczas której uczestnicy projektu odwiedzili Bronocice, zabrała ich w magiczną podróż do czasów neolitu. A wszystko za sprawą odkrycia wielkiego osiedla neolitu w 1975 roku oraz najstarszego dowodu używania pojazdu kołowego, czyli wazy z Bronocic pochodzącej z 3500 roku p.n.e. Jednym z uczestników tej wyprawy rowerowej był marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, który chwalił ideę projektu oraz zachwalał chęci i zapał młodych rowerzystów do odwiedzania wspaniałych miejsc i zgłębiania tajemnic, jakie skrywa województwo świętokrzyskie. Kolejnym miejscem, które podczas czwartej wycieczki, odwiedzili uczestnicy projektu były miejscowości Stradów i Grodzisko. Miejscem docelowym ostatniej, piątej wycieczki były Racławice, oddalone od Skalbmierza o ponad 15 kilometrów. Podczas tej wyprawy uczestnicy oprócz interesujących opowieści przewodników musieli przejechać kilkudziesięciokilometrową trasę pokonując różnicę terenów wynoszącą ponad 100 metrów.

„Zależało nam na tym, aby poprzez to obcowanie z kulturą, przyrodą, ale i zaangażowanie w przygotowanie każdej jednorazowej wycieczki, najmłodsi poczuli odpowiedzialność i  poczucie własnej wartości. To oni przygotowali plan wycieczek i  wybrali miejsca, które chcieli zobaczyć i bliżej poznać ich historię” – zakończyła Agata Jackiewicz.

Wycieczki rowerowe, okraszone ciekawymi opowieściami i solidną porcją wiadomości historycznych, to jednak nie jedyne formy spędzania czasu w trakcie realizacji projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Oprócz nich uczestnicy wzięli udział w licznych warsztatach fotograficznych i filmowych, które pozwolą im stworzyć finalny efekt w postaci mapy miejsc, które odwiedziły i filmu dokumentującego przebieg projektu. Obecnie trwają prace nad jego realizacją, a planowany termin jego premiery wraz z gotową mapą atrakcji zaplanowano na 15 października.