Musical „Splotka” na zakończenie projektu „Się Staję”

19 października 2017
Musical „Splotka” na zakończenie projektu „Się Staję”

Już 25 października o godzinie 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy”, realizowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury.

Z tej okazji uczestnicy projektu przygotowali musical „Splotka”, w którym uczniowie i absolwenci Gimnazjum nr 2 w Skarżysku-Kamiennej zaprezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne, taneczne i multimedialne. Niezwykle pomocna w stworzeniu finałowego dzieła była seria warsztatów: teatralnych, wokalnych, tanecznych i muzycznych, które odbyły się w ramach projektu. Od 28 sierpnia ich uczestnicy, pod opieką Anny Chojnackiej i Małgorzaty Skuzy, zdobywali wiedzę pomocną do stworzenia od podstaw przez uczniów pierwszego musicalu.

 

W trakcie realizowania projektu młodzież odwiedziła Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie wzięła udział w warsztatach filmowych oraz obejrzała spektakl „Metro”. Wizyta w stolicy nie była jedyną wyprawą w ramach projektu. Wiele atrakcji i pozytywnych emocji zafundowała im wycieczka do Krakowa, gdzie uczestnicy odwiedzili Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej, uczestniczyli w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez pana Piotra Majewskiego w Teatrze Starym oraz obejrzeli spektakl „Mayday” w Teatrze Bagatela.

„Udział we wspomnianych warsztatach z fachowcami, wizyty w Warszawie i Krakowie oraz późniejsze dyskusje, dały młodzieży konkretne narzędzia do tworzenia nowych pomysłów i wydarzeń kulturalnych. Zależało nam na tym, aby wyposażyć dzieci i młodzież w techniki i narzędzia, które rozwiną umiejętności twórcze. Innymi słowy, chcieliśmy dać im klucz do drzwi i pokazać jak go użyć, a stworzony przez nich musical jest najlepszą odpowiedzią na to, czy ten cel udało się osiągnąć” – mówiła jedna z realizatorek projektu, nauczycielka Gimnazjum nr 2, Anna Chojnacka.

Projekt „Się Staję” zrodził się z potrzeby kształtowania i rozwijania pasji młodych ludzi, którzy w stworzonej na potrzeby projektu diagnozie mówili o potrzebach ich uczestnictwa na różnych jego etapach, możliwości bycia twórcami, a nie tylko odbiorcami sztuki oraz możliwości wykorzystywania ich naturalnych bądź nabytych umiejętności, predyspozycji, czy talentów, które wielokrotnie wykorzystywali na różnych płaszczyznach kulturowych np. tworząc spektakle, nagrywając filmy, uświetniając swoimi występami artystycznymi imprezy o charakterze lokalnym.

Głównym założeniem projektu jest wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą, aby finalnie stać się jej twórcą. „Jestem bogiem! Uświadom to sobie. Ty też jesteś bogiem, tylko wyobraź to sobie!” – mówią młodzi artyści, podkreślając moc sprawczą każdego człowieka i jego nieograniczone możliwości kreacji.

 

Projekt „Się staję – wielopłaszczyznowy kontakt z kulturą – od świadomego odbiorcy do twórcy” to jeden z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury w tegorocznej edycji Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Projekt realizowany jest wspólnie przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Gimnazjum nr 2.

Premiera spektaklu już 25 października o godzinie 17.00! W imieniu realizatorów i uczestników projektu serdecznie zapraszamy!