„Mali odkrywcy wyobraźni” zaskoczyli pomysłowością!

27 października 2017
„Mali odkrywcy wyobraźni” zaskoczyli pomysłowością!

Październik to miesiąc w którym uczestnicy projektu „Mali odkrywcy wyobraźni” odbyli serię warsztatów i wycieczek edukacyjnych, które przybliżyły ich do finalnego etapu przedsięwzięcia. Projekt, który uzyskał dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury właśnie wszedł w decydujący etap prac, których efektem finalnym będzie wystawa stworzonych przez najmłodszych dzieł, zaprezentowana lokalnej społeczności.

W trakcie spotkań integracyjnych, rozbudzających wyobraźnię i pobudzających przekonanie, że dzieci mogą również wymyślać swój świat i decydować o jego kształcie, najmłodsi warsztatowicze nie ukrywali zadowolenia z tworzonych przez nich wynalazków, projektów, a przede wszystkim możliwości realizowania własnych wizji świata i pomysłów. Zajęciom towarzyszyły dobra zabawa i sprzyjająca wycieczkom pogoda.

 

20-osobowa grupa dzieci w wieku od 6 do 13 lat z gminy Sadowie, odwiedziła Warszawę i położony w jej centrum Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik. Szczególnie wizyta w zlokalizowanym nad Wisłą CNK dostarczyła dzieciom wielu nowych pomysłów na tworzone przez nich dzieła oraz wyposażyła je w potrzebną do ich realizacji wiedzę praktyczną.

„Mali odkrywcy wyobraźni” to projekt który uczy dzieci wspólnego działania, planowania, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz odpowiedzialności za powierzone zadania. Zakłada on także stworzenie „Galerii pięknej fizyki”, która od podstaw zaprojektowana i stworzona będzie przez jego uczestników. Największą wartością tego przedsięwzięcia jest zdaniem jego realizatorów, proces wymyślania, tworzenia i współpracy między dziećmi oraz opiekunami, a niżeli sam efekt końcowy.

 

Mimo tego w trakcie warsztatów „małym odkrywcom” udało się stworzyć zestaw instrumentów muzycznych przy użyciu niepotrzebnych narzędzi. I tak za zestaw perkusyjny posłużyły garnki i patelnie. Profesjonalne talerze zastąpiły pokrywki, a do stworzenia gitary basowej wykorzystano plastikowy pojemnik, listwę bukową, wkręty i żyłkę od kosy spalinowej. Nie obyło się także bez wykorzystania wanny, która pełniła rolę pudła rezonansowego.

Częstym miejscem spotkań uczestników projektu były pobliskie lasy, w których dzięki sprzyjającej pogodzie udało się stworzyć prowizoryczny szałas. Grupa podzielona została na kilka mniejszych zespołów, które wewnętrznie rywalizowały na najlepsze metody i techniki jego stworzenia.

 

„Pomysł stworzenia projektu zrodził się z obserwacji młodego pokolenia, które niestety coraz mniej rzeczy potrafi zrobić, czy naprawić samemu. Jedynym pomysłem na zdobycie upragnionej rzeczy jest jej kupno. To skłoniło mnie do zrealizowania projektu, dzięki któremu uruchomiliśmy wyobraźnie dzieci i pokazaliśmy, że wiele rzeczy, zabawek mogą same wymyślać i stworzyć przy użyciu prostych narzędzi i podstawowej wiedzy przy niewielkim wsparciu opiekunów” – mówił koordynator projektu, instruktor reprezentujący Stowarzyszenie „Głowa do góry”, Piotr Kogut.

„Mali odkrywcy wyobraźni” – to podobnie jak inne zwycięskie projekty, program aktywizujący dzieci i młodzież w przestrzeni kulturalnej, który pozwoli im nie tylko stać się biernymi odbiorcami sztuki i kultury, ale także jej kreatorami i twórcami.