„Menu kultury – edukacja kulturowa na serio”

30 lipca 2018
„Menu kultury – edukacja kulturowa na serio”

Trzeci rok działalności programu Bardzo Młoda Kultura podobnie jak jego ubiegłe edycje dostarczył nam kolejnych pięć projektów, które uzyskały finansowe wsparcie w postaci grantu w ramach programu BMK Narodowego Centrum Kultury. Dziś przybliżymy pierwszy ze zwycięskich pomysłów „Menu kultury”, realizowany przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Wniosek przygotowany został we współpracy z aż trzynastoma partnerami kulturalno-oświatowymi.

Projekt na dobre wystartował na początku lipca, i od tego czasu doszło do serii spotkań integracyjnych wszystkich uczestników z animatorami kultury. W tym czasie dzieci i młodzież z powiatu sandomierskiego wzięli udział w letnim kinie plenerowym, ognisku integracyjnym z tradycyjnym pieczeniem kiełbasek, tańcami i konkursami. Przez blisko miesiąc odbyło się łącznie 29 spotkań warsztatowych, podzielonych i dostosowanych do potrzeb zarówno młodszych uczestników, jak i tych starszych. I tak w Sandomierzu, Łoniowie i Obrazowie dzieci i młodzież zaangażowane w aktywne tworzenie projektu brali udział w warsztatach teatralnych, plastycznych, fotograficznych i filmowych oraz muzyczno-wokalnych.

W ramach warsztatów muzycznych, pod okiem Jacka Piwowarskiego, uczestnicy poznawali m.in. techniki budowania instrumentów. Warsztaty fotograficzne poprowadził Wiesław Stępień, który uchwycaniem otaczającego świata na fotograficznych kliszach zajmuje się od ósmego roku życia. Bardzo ciekawe zajęcia w ramach warsztatów plastycznych przygotowała Jowita Wiśniewska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Agata Wiatr, animatorka, członek zespołu Fundacji Teatrikon wraz z uczestnikami zgłębiała wiedzę filmową pozwalającą uchwycić idealny kadr. Wśród wielu godzin pasjonujących warsztatów był także czas na zajęcia teatralne, które poprowadziła Natalia Dyjach. Ich zwieńczeniem była stworzona przez uczestników etiuda zaprezentowana podczas  Festiwalu Menu Kultury.

W miniony piątek (27 lipca) na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu odbył się wspomniany wcześniej Festiwal Menu Kultury, który był podsumowaniem działań prowadzonych w ramach projektu. W jego trakcie doszło do projekcji filmu „Menu kultury” w Kinie Starówka, otwarcia wystaw plastycznych i fotograficznych, warsztatów bębniarskich oraz wielu zabaw i konkursów. Na koniec wszyscy uczestnicy wspólnie przemierzyli trasę nad Wisłę gdzie zainaugurowano Festiwal Dookoła Wody. W trakcie projektu był także czas na zwiedzanie Sandomierza i jego okolic oraz przybliżenie historii miasta.

Na koniec warto wspomnieć o idei stworzenia projektu angażującego dzieci i młodzież z powiatu sandomierskiego. Głównym założeniem projektu było pobudzenie w uczestnikach kreatywności, aktywności społecznej, czy potrzeby przynależności do konkretnej grupy. Dzięki przeprowadzonej diagnozie twórcy projektu mogli wyjść naprzeciw oczekiwaniom dzieci i młodzieży i sprawić im wiele radości pozwalając wspólnie zaangażować się w przygotowanie projektu. Ich bezpośredni wpływ na prowadzone działania pozwolił podnieść pewność siebie, dać poczucie sprawczości, wzmocnić kompetencje społeczne i umiejętności twórcze, nauczyć pracować w grupie oraz stworzyć finalny produkt w postaci wystawy prac, krótkiego filmu, koncertu, czy etiudy teatralnej, które dały uczestnikom poczucie świadomości, że są realnymi autorami i twórcami wspomnianych przedsięwzięć.

 

Przez cały czas trwania projektu, ale również po jego zakończeniu można śledzić stronę @menukultury na Facebook’u, na której znajduje się wiele galerii fotograficznych, filmów i szczegółowych informacji z każdego etapu jego działalności. Serdecznie zapraszamy!

Niebawem przedstawimy kolejne zwycięskie projekty w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.