“Tradycja. Odległa, a bliska…”

21 sierpnia 2018
“Tradycja. Odległa, a bliska…”

Przed nami kolejny zwycięski projekt realizowany w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić jak wakacyjny czas spędzają najmłodsi mieszkańcy Młodzaw, którzy biorą udział w projekcie „Tradycja. Odległa, a bliska…”. Ideą przedsięwzięcia była aktywizacja dzieci, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy wiele z nich szuka pomysłu na wolny czas.

Stowarzyszenie Rozwoju Młodzaw „Nasza przyszłość” we współpracy z kołem gospodyń wiejskich, szkołą podstawową i Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury postanowiło zorganizować szereg spotkań i inicjatyw pobudzających w dzieciach kreatywność  i  chęć do aktywnego spędzania wolnego czasu, ucząc ich przy okazji historii i tradycji regionu. Jednym z głównych założeń projektu jest udział w warsztatach, który ma wzmocnić umiejętności społeczne wśród najmłodszych i pozwolić im budować więzi międzypokoleniowe oraz ich poczucie wartości.

W lipcu, kiedy projekt na dobre wystartował grupa ponad 20 dzieci wzięła udział w ciekawym spotkaniu na farmie „Pytlówka”, gdzie w malowniczej scenerii odbyły się warsztaty dotyczące tradycji regionu, ekologii, rolnictwa, sadownictwa zwieńczone wspólnym posiłkiem i rozmową na temat codziennego życia w dawnej wsi.

Kolejnym ważnym punktem na mapie projektu było spotkanie uczestników z kołem gospodyń wiejskich, podczas którego dzieci usłyszały rozmaite legendy i opowieści młodzawskie, których wcześniej nie znały. W trakcie spotkania poznały także podstawowe techniki krawieckie i wzięły udział w warsztatach, których zwieńczeniem było wspólne szycie jaśków.

Dzięki bogatej ofercie warsztatów, dzieci mogły także wziąć udział w zajęciach haftowania oraz malowania na tkaninach, co pozwoliło stworzyć niezwykłe dzieła. Wszystkie efekty prac najmłodszych będzie można podziwiać w specjalnie stworzonym szkolnym kąciku zatytułowanym „Tradycja. Odległa, a bliska…”.

Sierpień to z kolei czas, kiedy organizatorzy projektu postawili na aktywny wypoczynek. W tym czasie na terenie Szkoły Podstawowej w Młodzawach odbył się turniej „ Gry i zabawy naszych przodków”, w którym udział wzięli nie tylko najmłodsi uczestnicy, ale i ich rodzice, opiekunowie i mieszkańcy Młodzaw. Wspólne zabawy pozwoliły zintegrować lokalną społeczność.

Zwieńczeniem projektu będą wrześniowe warsztaty kulinarne, podczas których dzieci same będą przygotowywać tradycyjne potrawy charakterystyczne dla pokolenia ich rodziców i dziadków. W zajęciach korzystać będą tylko i wyłącznie z przyrządów kuchennych z dawnych lat, co pokaże im jak zmieniła się polska wieś i tradycje z nią związane na przestrzeni lat.

Kończące się wakacje to jednak nie koniec atrakcji, jakie czekają na uczestników projektu. Przed nimi jeszcze niezwykle interesujący wyjazd do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, gdzie poznają tradycje związane z dawnym życiem na wsi, co pozwoli im dopracować własny kącik historii i tradycji. To właśnie w nim znajdzie się stara ławka, która przy udziale pracowników stowarzyszenia i uczestników projektu zostanie odnowiona i odrestaurowana. W kąciku nie zabraknie także czarno-białych fotografii przedstawiających poszczególne etapy projektu.

Już na tym etapie opiekunowie podkreślają pozytywny aspekt projektu, który pozwolił dzieciom uwierzyć w siebie i zbudować w nich wiarę, że same mogą decydować o swojej przyszłości i być odpowiedzialnymi za to jak ona będzie wyglądać.