Świętokrzyska Giełda Projektów zakończyła program ŚAEK

29 października 2018
Świętokrzyska Giełda Projektów zakończyła program ŚAEK

W piątek, 26 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się Świętokrzyska Giełda Projektów realizowana w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. Konferencja podsumowująca tegoroczną edycję programu Bardzo Młoda Kultura oraz cały trzyletni projekt zgromadziła uczestników i operatorów, którzy dzielili się doświadczeniem i wnioskami płynącymi z realizacji projektu.

W pierwszej części spotkania swoje osiągniecia zaprezentowało pięć tegorocznych projektów, które uzyskały finansowe wsparcie z Narodowego Centrum Kultury i województwa świętokrzyskiego. W krótkich prezentacjach realizatorzy każdego projektu zaprezentowali efekty całorocznej pracy z dziećmi i młodzieżą. Wśród wielu gości pojawili się m.in. dyrektorzy Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Jacek Kowalczyk i Małgorzata Kowalińska, kurator oświaty Kazimierz Mądzik, przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury, operatorzy i przedstawiciele placówek kultury z terenu województwa świętokrzyskiego.

Tuż po zakończeniu konferencji wszyscy goście mogli odwiedzić stoiska przygotowane przez realizatorów projektów oraz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach „Folklor w edukacji kulturowej”. Zajęcia skierowane do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą: nauczycieli, instruktorów i animatorów kultury poprowadziła Alicja Trukszyn – instruktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, etnolog, konsultant i autorka wielu publikacji w zakresie folkloru.

Podczas warsztatu uczestnicy poznali ludowe tradycje, obrzędy i zwyczaje Ziemi Świętokrzyskiej oraz dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę w pracy z dziećmi i młodzieżą.