„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Okres wakacyjny to czas, w którym wystartują projekty realizowane w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej. W tym czasie, co tydzień przybliżać będziemy jeden z pięciu zwycięskich projektów, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury.

Ze względu na czas rozpoczęcia realizacji, jako pierwszy pod lupę weźmiemy projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie” przygotowany przez Bożenę Mostek ze Stowarzyszenia „Towarzystwo Kultur Wszelakich” ze Skalbmierza we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną i Zespołem Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Projekt zakłada realizację cyklu wypraw rowerowych i wykładów w ramach działającego przy stowarzyszeniu „Mobilnego Uniwersytetu Wiedzy Wszelakiej”. Skierowany jest do dzieci w wieku 11 – 15 lat, posiadających karty rowerowe i podstawy wiedzy historycznej.

„Pomysł powstał w momencie, kiedy uzmysłowiliśmy sobie, że Skalbmierz jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem, ciekawie położonym, posiadającym atrakcje na skalę światową, w którego sąsiedztwie jest wiele interesujących miejsc do zobaczenia. To właśnie tu znaleziono najstarszy ślad koła na świecie, albo jedno z najstarszych grodzisk średniowiecznych. To sprawia, że wcale nie musimy jeździć po świecie, albo dalekich zakątkach kraju, aby móc podziwiać i zwiedzać wyjątkowe, historyczne miejsca” – mówiła jedna z realizatorek projektu Agata Jackiewicz.

Dzięki udziałowi dzieci w wycieczkach rowerowych i warsztatach znacząco podniesie się ich wiedza i świadomość miejsca z którego pochodzą. Dodatkowym atutem będzie pozbawienie ich pewnego rodzaju kompleksów, które mogą wynikać z ograniczonego, wydawać by się mogło, dostępu do większych miast i atrakcji turystycznych. Dzięki udziałowi w tym projekcie dzieci będą mogły poczuć się pełnoprawnymi obywatelami świata i  odbiorcami oraz, co najważniejsze, kreatorami kultury bez konieczności pokonywania więcej niż 15 kilometrów.

„Zależy nam na tym, aby poprzez to obcowanie z kulturą, przyrodą, ale i zaangażowanie w przygotowanie każdej jednorazowej wycieczki, najmłodsi poczuli odpowiedzialność i  poczucie własnej wartości. To oni przygotowali plan wycieczek i  wybrali miejsca, które chcieliby zobaczyć i bliżej poznać ich historię” – kontynuowała Agata Jackiewicz.

W trakcie trwania projektu, uczestnicy zrealizują łącznie 5 wycieczek rowerowych do czterech okolicznych gmin położonych w dwóch województwach. W każdym z odwiedzanych miejsc odbędą się specjalne „pikniki historyczno-krajoznawcze”, podczas których emerytowani nauczyciele oraz pasjonaci przyrody i historii prowadzić będą warsztaty terenowe. Na zakończenie projektu dzieci stworzą mapę atrakcyjnych miejsc, które odwiedziły i zaprezentują film dokumentujący wszystkie wyprawy.

A już za tydzień przedstawimy kolejny zwycięski projekt realizowany w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.