„Nam się nie nudzi gdy źródło nas budzi”

13 lipca 2017
„Nam się nie nudzi gdy źródło nas budzi”

Drugi roboczy tydzień lipca trwa. Czas zatem zgodnie z obietnicą zaprezentować drugi zwycięski projekt, który otrzymał dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury.

Dziś nieco bliżej przedstawimy główne idee projektu „Nam się nie nudzi gdy źródło nas budzi”, przygotowanego przez Ewę Skowerską Kosmalską ze Szkoły Wrażliwości na Kapkazach, we współpracy z Zespołem Szkół we Wzdole Rządowym, Martą Siewierską – radną sołectwa Zagórze, Stowarzyszeniem na Rzecz Odnowy Wsi „Odnowica”, Hanną Świątkowską i Jadwigą Dulębą – radną gminy Bodzentyn.

Głównym założeniem projektu jest zaangażowanie dzieci w zorganizowanie przez nie same, własnego czasu wolnego w okresie wakacyjnym. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 9-14 lat z najbliższej okolicy Kapkazów. Właśnie w tej miejscowości znajdują się źródła, które stały się inspiracją do stworzenia tytułu projektu, a na co dzień są częstym miejscem spotkań dzieci i młodzieży, u których wzbudzają duże zainteresowanie. Jako, że źródło jest symbolem życia, czegoś nowego to idealnie wpisuje się w założenia projektu.

„Zależało nam na tym, aby wzbudzić w dzieciach troskę o środowisko, a co za tym idzie ich przyszłość, dlatego w projekcie stawiamy na edukację proekologiczną. Projekt jest tylko pretekstem do nawiązania z nimi relacji i stworzenia przestrzeni, w której będą mogli w zgodzie z naturą i przy wykorzystaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, tworzyć ciekawe i inspirujące formy aktywnego spędzania czasu wolnego” – mówiła Ewa Skowerska Kosmalska, inicjatorka projektu.

W trakcie jego realizacji dzieci będą brały aktywny udział w warsztatach kulturowo-przyrodniczych, które pokażą im, jak żyć w zgodzie z naturą, bawiąc się przy tym i ucząc. Te zajęcia w połączeniu z wycieczkami do kopalni kwarcytu i Świętokrzyskiego Parku Narodowego pomogą stworzyć scenariusz, a potem finalny efekt projektu, jakim będzie gra terenowa. Efekt kilku tygodni pracy najmłodszych będzie można podziwiać podczas corocznego Festiwalu Wędrowania 6 sierpnia br. Wszystkie działania projektu będą na każdym jego etapie dokumentowane przez uczestników, a następnie z wyselekcjonowanych materiałów tworzonych przez dzieci, wydana zostanie publikacja pn.: „Kronika życia Źródła”.

„Obecnie wiele dzieci spędza czas w świecie wirtualnym. Dzięki udziałowi w tym projekcie będą miały możliwość jego przeniesienia do świata realnego i  zamiast grać na komputerach stworzyć i zagrać w grę terenową w rzeczywistości, co mam nadzieję da im jeszcze większą satysfakcję i radość. Aby tak się stało dzieci najpierw będą brały udział w warsztatach: plastycznych, ceramicznych, teatralnych, przyrodniczych, a nawet sportowych” – zakończyła jedna z realizatorek projektu, Lidia Barwicka.

Nam się nie nudzi gdy źródło nas budzi” to projekt, dzięki któremu dzieci z Kapkazów i okolicznych miejscowości będą mogły „zasmakować” różnych form spędzania wolnego czasu przy wykorzystaniu wszystkich możliwie dostępnych gatunków kultury.

A już za tydzień przedstawimy kolejny zwycięski projekt realizowany w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.