„Się Staję”

26 lipca 2017
„Się Staję”

Z pięciu zwycięskich wniosków, które otrzymały dofinansowanie w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury, przyszedł czas na zaprezentowanie przedostatniego pn.: „Się Staję”. Projekt realizowany w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej zainicjowany został przez Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej oraz tamtejsze Gimnazjum nr 2.

Głównym założeniem projektu jest wielopłaszczyznowy świadomy kontakt odbiorcy z kulturą poprzez uczestniczenie w niej, tak aby finalnie zostać jej twórcą lub współtwórcą. Projekt skierowany jest do uczniów i absolwentów Gimnazjum nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, którzy dzięki udziałowi w nim będą mogli stać się nie tylko odbiorcami kultury, ale jej kreatorami. Pomysł zrealizowania przedsięwzięcia powstał z potrzeby kształtowania i rozwijania pasji młodych ludzi, którzy w stworzonej na potrzeby projektu diagnozie mówili o potrzebach ich uczestnictwa na różnych jego etapach, możliwości bycia twórcami, a nie tylko odbiorcami sztuki oraz możliwości wykorzystywania ich naturalnych bądź nabytych umiejętności, predyspozycji, czy talentów.

„W naszym gimnazjum odbywa się wiele artystycznych i kulturowych inicjatyw, które skłoniły nas do stworzenia i zrealizowania projektu, który mógłby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i absolwentów. Od lat działają oni na wielu płaszczyznach artystycznych, tworząc spektakle, filmy, czy konkursy. Niestety do tej pory brakowało nam pracy z fachowcami w konkretnej dziedzinie. Dzięki temu projektowi młodzież będzie mogła wziąć udział w profesjonalnych warsztatach teatralnych, wokalnych, tanecznych, czy multimedialnych” – mówiła jedna z realizatorek projektu, nauczycielka Gimnazjum nr 2, Anna Chojnacka.

Młodzież biorącą udział w projekcie, oprócz wspomnianych warsztatów, czekać będą dwie wycieczki: pierwsza do Warszawy, gdzie odwiedzą Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz zobaczą spektakl „Metro” w Teatrze Buffo, oraz druga do Krakowa, gdzie z widowni Teatru Starego oglądać będą „Wesele”, a później odwiedzą Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej, gdzie wezmą także udział w warsztatach.

„Udział we wspomnianych warsztatach z fachowcami, wizyty w Warszawie i Krakowie oraz późniejsze dyskusje, dadzą młodzieży konkretne narzędzia do tworzenia nowych pomysłów i wydarzeń kulturalnych. Zależy nam na tym, aby wyposażyć dzieci i młodzież w techniki i narzędzia, które rozwiną umiejętności twórcze. Innymi słowy, chcemy dać im klucz do drzwi i pokazać jak go użyć, a to czy dziecko z niego skorzysta i zobaczy co znajduje się za tymi drzwiami to już zależeć będzie tylko od niego” – zakończyła Anna Chojnacka.

Na każdym etapie projektu, począwszy od pomysłu przez realizację, aż do prezentacji,

decydujący głos będą mieli uczniowie. Zadaniem nauczycieli i opiekunów będzie wspieranie uczestników, kierunkowanie ich pomysłów oraz pomoc w sprawach organizacyjnych. Finalnym etapem projektu będzie, stworzony od podstaw i wystawiony przez uczniów i absolwentów gimnazjum, spektakl artystyczny z wykorzystaniem elementów teatru, śpiewu, i tańca, wzbogacony technikami multimedialnymi.

A już za tydzień przedstawimy ostatni zwycięski projekt realizowany w ramach w ramach Świętokrzyskiej Akademii Edukacji Kulturowej.