Konferencja i warsztaty zakończyły drugi rok działalności ŚAEK!

27 listopada 2017
Konferencja i warsztaty zakończyły drugi rok działalności ŚAEK!

W piątek, 24 listopada br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja podsumowująca drugi rok działalności projektu Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej, realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. W trakcie spotkania WDK, jako operator programu przedstawił szczegółowy harmonogram zrealizowanych zadań oraz dalszą wizję działalności ŚAEK.

Na konferencji obecni byli przedstawiciele wszystkich pięciu zwycięskich projektów, które otrzymały grant w postaci dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury i Województwa Świętokrzyskiego oraz liczne grono edukatorów i animatorów kultury. Z danych udostępnionych podczas spotkania wynika, że w tegorocznej, drugiej edycji warsztatów realizowanych w ramach programu udział wzięło 113 osób. W tym czasie odbyło się 6 spotkań w różnych częściach województwa. Oprócz tego zorganizowano osobne warsztaty dla wnioskodawców, pracowników Wojewódzkiego Domu Kultury, ewaluacyjne dla realizatorów projektów oraz piątkowe, podsumowujące drugi rok działalności.

Jednym z licznych gości konferencji była Weronika Idzikowska z Małopolskiego Instytutu Kultury, która mówiła o potrzebie edukacji kulturowej, szczególnie wśród najmłodszego pokolenia.

„Edukacja kulturowa jest świadomym tworzeniem przestrzeni wokół siebie, która z kolei pozwala budować relacje międzyludzkie. Świat pędzi do przodu, a człowiek realizując własne pragnienia często nie zwraca uwagi na Ziemię, która cały czas się przeobraża i zmienia. Właśnie dlatego w niedalekiej przyszłości będziemy potrzebować mądrych, odważnych i świadomych ludzi, którzy zadbają o nas i otaczający nas świat. (…) Projekt ŚAEK polega na tym, aby umożliwić osobom, które na co dzień pracują z dziećmi, budowanie relacji z najmłodszymi i wzbudzanie w nich poczucia, że to one mają moc sprawczą w realizowanych pomysłach i  w gruncie rzeczy to właśnie one mogą decydować o świecie” – mówiła o idei Świętokrzyskiej Akademii Edukacji kulturowej Weronika Idzikowska.

Do drugiej edycji programu zgłoszono 26 wniosków, spośród których wyłoniono pięć najlepszych projektów, które uzyskały finansowe wsparcie. Podczas konferencji przedstawiciele każdego ze zwycięskich projektów krótko przedstawili swoje osiągnięcia oraz omówili najważniejsze działania zrealizowane w ramach prowadzonego projektu. I tak w sali kominkowej WDK mogliśmy zobaczyć filmiki i zdjęcia dokumentujące prace na poszczególnych etapach oraz różnego rodzaju wydawnictwa opisujące podjęte działania.

„Projekt zakładał stworzenie miejsca do zabaw dla dzieci przez nie same. Okazało się, że nasze wstępne pomysły bardzo szybko zostały zweryfikowane przez najmłodszych. Ich kreatywność nas zaskoczyła, a pomysły przez nich realizowane sprawiały dużą satysfakcję zarówno im, jak i nam dorosłym” – mówił Piotr Kogut, jeden z realizatorów projektu „Mali odkrywcy wyobraźni”.

Na piątkowym spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz współpracującej przy projekcie dr Bogny Kietlińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego, która w kilku słowach podsumowała realizowane działania i dokonała ich analizy.

Na zakończenie przedstawiono listę powiatów, w których program realizowany będzie przy okazji kolejnej, trzeciej edycji. I tak w 2018 roku Świętokrzyska Akademia Edukacji Kulturowej zawita do powiatów: kieleckiego, koneckiego, pińczowskiego, starachowickiego i sandomierskiego.

 

Tuż po zakończeniu konferencji, jej uczestnicy wzięli udział w dwóch warsztatach dotyczących edukacji kulturowej. Pierwszy z nich poprowadziła dr Paulina Forma, która przedstawiła praktyczne narzędzia, które mogą stanowić podstawę przyszłej pracy animatora w środowisku lokalnym, a także być wykorzystywane w wielu instytucjach i organizacjach związanych z obszarem edukacji, działań prospołecznych oraz kultury i sztuki, zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnokrajowej.

 „Dzięki możliwości praktycznego wykorzystywania zaproponowanych podczas warsztatów metod, technik i narzędzi  animacji, uczestnicy będą potrafili zaplanować i wprowadzać pożądane zmiany społeczne w swoich środowiskach” – mówiła w trakcie zajęć dr Paulina Forma.

Gospodarzem drugiego warsztatu była Dorota Nawrotek, która o swoich zajęciach mówiła tak:

„Bardzo zależy mi, aby pokazać uczestnikom zasady efektywnego uczenia się oraz sprawdzone techniki wspomagające koncentrację i zapamiętywanie. W ostatnim czasie wiele firm o naprawdę uznanej marce, jak Microsoft, czy Apple korzystają z metody żonglowania, która uczy cierpliwości i motywacji oraz jest idealnym sposobem na budowanie pozytywnych emocji w zespole. W atmosferze wspólnej zabawy będzie można nabyć wiele praktycznych umiejętności, przetestować aktywizujące metody pracy w grupach, sięgnąć do źródeł motywacji i kreatywności” – zakończyła prowadząca.

Listopadowa konferencja i wspomniane warsztaty przyciągnęły do Wojewódzkiego Domu Kultury wielu gości, którzy w rozmowach kuluarowych w ciepłych słowach mówili o drugiej edycji programu, nie kryjąc zadowolenia i ogromnej satysfakcji z wykonanej pracy.