A ku ku: folk’n’roll – szykujemy mariaż młodego rocka i muzyki ludowej

13 września 2018
A ku ku: folk’n’roll – szykujemy  mariaż młodego rocka i muzyki ludowej

Zespoły rockowe z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach oraz Kapela Ludowa Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego „Kukułeczka”  Fundacji  Kukułeczka wspólnie realizują  projekt „A ku ku: folk’n’roll”.

Projekt „A ku ku: folk’n’roll” to cykl wspólnych warsztatów muzycznych członków młodzieżowej grupy rockowej z MDK  i zespołu ludowego z Kukułeczki, zakończony koncertem, na którym zostaną zaprezentowane efekty wspólnej pracy obu grup. Jednym z głównych założeń projektu jest jak największy udział dzieci i młodzieży w jego realizacji, udział  na każdym etapie działań projektowych.

Dzieci i młodzież podczas wspólnych spotkań opracują kilka utworów muzycznych, zajmą się też w dużym stopniu promocją projektu i organizacją koncertu. Grupa zaprezentuje efekty warsztatów podczas ogólnodostępnego, wspólnego koncertu. W koncercie wezmą też udział zaproszeni przez grupę warsztatową znajomi i przyjaciele z placówek: Kukułeczki i MDK.

W sobotę 8 września odbyło się spotkanie integracyjne  obu grup. Podczas zajęć, które odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach uczestnicy projektu lepiej się poznali – były gry i zabawy integracyjne i takie, które sprzyjały tworzeniu odpowiedniego klimatu do pracy warsztatowej, w tym zabawa, podczas której szybko i spontanicznie należało odpowiedzieć między innymi na pytanie co by było „gdybym był instrumentem muzycznym”, gry integracyjne „Co lubi Maks” i „Tajemnica Giovanniego”. W kolejnej części omówiliśmy cele i harmonogram projektu. Uczestnicy najpierw w grupach a potem na forum przedstawili swoje  obawy  i oczekiwania dotyczące projektu oraz potrzeby i możliwości. Omówiliśmy je.  Po dyskusji powstał kontrakt grupy, młodzież wybrała rzeczników prasowych projektu, było też mnóstwo propozycji jak i gdzie projekt promować. Uczestnicy przedstawili swoje pomysły dotyczące repertuaru koncertu na zakończenie działań. Spotkanie zakończyła ankieta pudełkowa.

–  Planujemy, że podczas kolejnych  warsztatów młodzież opracuje rockowo – folkowo od trzech do pięciu wybranych przez siebie utworów – mówią realizatorzy projektu – Podczas spotkań młodzież będzie miała wsparcie profesjonalnych muzyków: instruktorów kapeli ludowej z Kukułeczki oraz instruktora zespołu rockowego z MDK.

Efekty pracy obu grup poznamy podczas koncertu, który odbędzie się w połowie października w Starachowickim Centrum Kultury. Wstęp na koncert „A ku ku: rock’n’roll” będzie bezpłatny, tak że każdy będzie mógł sprawdzić efekty mariażu muzyki rockowej i ludowej.

Źródło: MDK Starachowice