Fantastyczny Stąporków

1 października 2018
Fantastyczny Stąporków

Ostatnim prezentowanym przez nas projektem, który uzyskał wsparcie finansowe w postaci grantu w ramach programu Bardzo Młoda Kultura jest „Fantastyczny Stąporków”. Pomysł na realizację wziął się z coraz większego zainteresowania dzieci i młodzieży z gminy Stąporków tematyką fantasy. Głównym założeniem projektu jest pobudzenie wśród dzieci z klas IV-VIII kreatywności, która pozwoli im stworzyć przestrzeń kulturową, w której będą czuły się swobodnie, przyjaźnie, gdzie pod okiem instruktorów będą mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Aktywność w sferze kultury pozwoli dzieciom podnieść ich samoocenę, rozwinąć umiejętności społeczne i twórcze oraz popracować nad procesem komunikowania i współpracy. W ramach projektu zaplanowano szereg warsztatów tematycznych m.in.: literackich, tańca współczesnego, plastycznych, cosplay, czy dotyczących gier RPG. Udział w nich pozwoli uczestnikom wydać zbiór opowiadań fantasy, opatrzony ich ilustracjami, stworzyć wystawę prac wielkoformatowych, zawiązać oficjalny klub pasjonatów gier RPG oraz stworzyć choreografię przez grupę taneczną, którą zaprezentują podczas uroczystego finału i podsumowania projektu.

Od kilku miesięcy uczestnicy biorą udział w rozmaitych warsztatach, których zwieńczeniem będzie finałowe widowisko połączone z happeningiem, które zaplanowano na 13 października. Jak podkreślają realizatorzy projektu po jego zakończeniu pozostanie trwały ślad w postaci zbioru opowiadań, kolorowanek oraz choreografii. Udział w warsztatach pozwoli najmłodszym zdobyć konkretne narzędzia oraz szereg umiejętności, które będą miały okazje pielęgnować i dalej rozwijać także po zakończeniu projektu.

Projekt realizowany jest przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie we współpracy ze szkołami z terenu gminy, Dyskusyjnymi Klubami  Książki, Grupą Poetycką, zespołem muzycznym i prywatnymi instruktorami. Dzięki współpracy tych wielu środowisk uczestnicy projektu będą mogli skutecznie wykorzystać zdobytą wiedzę i stać się realnymi twórcami kultury w swoim regionie.